Powered By Blogger

marți, 2 octombrie 2012

LECTIE DESCHISA AEROBIC

VA INVIT SA LUATI PARTE ALATURI DE MINE LA LECTIA DESCHISA DE AEROBIC, JOI, 04.10.2012 DE LA ORA 19:30 LA SALA NOASTRA!
 

Locatia este situata in B-dul Eroilor, nr. 42, la intersectia cu Stan Vidrighin, intrarea de pe partea cu linia de tramvai.
In aceasta lectie deschisa va propun sa facem miscare si sa executam cateva exercitii care fac parte din programul saptamanal de aerobic predat de mine la SALA NOASTRA.
Tot ce aveti nevoie sa participati este deschiderea catre miscare, curaj, increderea si convingerea ca sportul este vital pentru mentinerea sanatatii si a formei fizice.
O pereche de adidasi/tenisi, echipament cat mai lejer.
LECTIA ESTE GRATUITA, PUTETI SA INVITATI SI CUNOSTINTE, COLEGE DE BIROU SAU DE IESEALA, PRIETENE, VECINE, NEAMURI, ETC.

Un motiv in plus ca sa incluzi aerobicul in programul tau de antrenament il reprezinta beneficiile pentru sanatate.

Exercitiul aerobic te poate ajuta sa pierzi din greutate, sa suporti mai bine stresul, sa-ti intaresti sistemul imunitar si reduce riscul anumitor afectiuni. Din cap pana in picioare, aerobicul iti poate imbunatati toate functiile corpului si te face sa te simti mai sanatoasa si mai fericita.

joi, 24 mai 2012

PILATES TIME




Foloseste exercitiile Pilates pentru a elimina nesuferitele kilograme in plus, dar si pentru a-ti tonifia musculatura.

Pe langa faptul ca iti permit sa elimini grasimea din zonele cheie precum abdomenul, fesele, coapsele si bratele, exercitiile Pilates pot fi si foarte relaxante. 

IN CURAND LA AEROBIC DREAM BY DIANA   >  ORA DE SANATATE CU PILATES !

 

 

Slabeste cu exercitiile Pilates


Fiecare dintre noi viseaza sa aiba un abdomen suplu, indiferent de conformatia corpului. Chiar daca dietele drastice ne ajuta sa scapam de kilogramele in plus, nu intotdeauna avem si norocul sa aratam asa cum ne-am dorit, tocmai prin prisma faptului ca acestea nu modeleaza trupul.

Pentru tine si pentru noi s-a inventat Pilates - una dintre cele mai moderne si mai eficiente variante de remodelare a corpului, dar are si scopul de a ajuta corpul in refacerea post-traumatica. Exercitiile Pilates tin cont de echilibru, de siguranta, de ritmicitatea proprie fiecarui corp si ne ajuta sa ne mentinem in forma intr-un mod sigur.

Metoda a fost inventata de Joseph Pilates acum mai bine de un secol. La origine a fost o metoda medicala, iar acum este ca o forma de fitness pentru trup, dar si pentru suflet. Aceste exercitii au un mare avantaj, pot fi practicate de oricine, indiferent de varsta, sex sau conditie fizica, cu risc minim de a te rani.
 

Motive pentru care sa incerci metoda Pilates:
- creste tonusul muscular;
- reduce nivelul de stres;
- creste mobilitatea articulatiilor;
- imbunatateste circulatia si postura corpului;
- confera energie si vitalitate pentru intregul organism.

Principiile exercitiilor Pilates
Sunt 5 principii de respectat: control, concentrare, respiratie, relaxare si precizie.
Pilates presupune o tehnica speciala de respiratie, o pozitie anatomica neutra a coloanei vertebrale, respectand curbele naturale ale coloanei.
Pozitia capului este aceea de aplecare usoara a barbiei, nu de a baga barbia in piept, ci de a deschide putin curba cervicala, care pune capul in cea mai sigura pozitie, pentru a evita acumularea tensiunii la nivelul gatului.
Plasamentul cutiei toracice se refera la activitatea musculara interna de pe fata interna a coastelor, care stabilizeaza practic coloana vertebrala si ajuta in timpul respiratiei. Plasamentul bazinului tine cont de curba coloanei lombare.

Totul se reduce la siguranta! Este o metoda excelenta pentru cei care nu au mai facut sport, dar doresc sa inceapa o activitate moderata din punct de vedere sportiv. Dar sa nu uitam ca la origine este totusi o metoda medicala, deci exercitiile pot fi efectuate de cei care au probleme cu spatele, cu genunchii, cu umerii.
Trebuie sa respiram profund, sa mentinem intr-o stare de tonus musculatura abdominala, iar cutia toracica sa fie intr-o pozitie neutra.

Exercitiile fiind realizate lent si nu sub influenta inertiei si a automatismului, autocontrolul creste progresiv, iar constientizarea fiecarui muschi ne aduce o stare de bine si satisfactie.


 


Respiratia are un rol foarte important! Este modalitatea prin care stabilizam intreaga musculatura, coloana vertebrala si abdomenul. In jurul ei se construiesc toate exercitiile. Trebuie sa evitam respiratia superficiala, cea la nivelul umerilor

O sedinta de Pilates dureaza in jur de 45-50 minute, dar exercitiile care tin de partea medicala pot dura si pana la 90 de minute, cu o frecventa de 3 ori pe saptamana.

Putem lucra muschii bratelor, ai spatelui, muschii abdominali, ai feselor si ai coapsei. Nu este indicat ca in timpul unei sedinte sa lucram doar o singura parte a corpului. Un exercitiu poate combina mai multe grupe de muschi.
Toate partile corpului care sunt implicate in exercitiu trebuie sa fie relaxate. Concentrarea asigura un echilibru perfect intre trup si suflet. Fiecare miscare trebuie sa aiba la baza controlul mental, trebuie sa te concentrezi pe performanta corpului la fiecare exercitiu.

Exercitiile fiind realizate lent si nu sub influenta inertiei si a automatismului, autocontrolul creste progresiv, iar constientizarea fiecarui muschi ne aduce o stare de bine si satisfactie.







miercuri, 23 mai 2012

SURPRIZA BONUS

 SURPRIZE CU GUST  DE SPORT !



Pentru a va rasplati fidelitatea si pentru a va aduce la cunostinta cateva  informatii cu privire la beneficiile practicarii sportului, cat si a unor trucuri in alimentatie pentru a reusi cu eforturi minime sa ne mentinem  sanatoase si sa ne pastram silueta, am pregatit pentru voi o SURPRIZA ! Am cules cateva articole care sa va motiveze in ascensiunea voastra catre visul spre un corp perfect modelat si sanatos :) 

 V-am pregatit MUZICA pentru antrenament, daca cumva in weekend sau in vreo deplasare aveti pofta de sport , cat si muzica pentru relaxare, daca simtiti nevoia sa faceti acest lucru !!! Toate acestea incorporate intr-un CD,  pe care vi l-am pregatit cu drag si va astept la aerobic sa vi-l ofer !

MENS SANA IN CORPORE SANO !

joi, 17 mai 2012

Depasirea stresului printr-o viata activa!





FITI CURAJOASE!
 
      
Toti am dori sa ne rezolvam problemele fara efort. Dar asa ceva nu se poate. Este la fel cum spune o vorba spaniola: sa doriti sa fiti si in biserica, dar in acelasi timp sa sunati si clopotele din turn. Sau suntem in biserica, sau in turn. Nu putem fi in doua locuri in acelasi timp. Multi dintre noi doresc sa rezolve o problema si, in acelasi timp, sa nu faca nimic. Ca sa rezolvam o problema trebuie sa fim activi.

Oamenii se vaita adesea ca nu pot rezolva problema pe care o au si, de fapt, niciodata nu si-au adunat tot curajul ca sa se confrunte cu ea. Cuvantul curaj in spaniola, italiana, engleza… provine din cuvantul francez “le Coeur” care inseamna “inima”. A avea curaj inseamna sa va “confundati” cu inima in ceea ce faceti. Cand aveti o problema, trebuie sa va “opuneti” cu curaj. Nu putem merge prin viata vaitandu-ne ca avem o problema si cautand pe cineva sa ne-o rezolve.


Trebuie sa intelegem ca singura persoana din univers care ne poate rezolva problemele suntem noi insine. Noi suntem singurii care pot rezolva situatiile dificile cu care ne intalnim. Uneori este necesar sa schimbam mediul, pentru ca situatia actuala poate sa ne distruga fericirea, echilibrul sau sanatatea. Sa ne hotaram si sa o luam inainte, curajul este mecanismul supravietuirii si el ne va ajuta sa rezolvam situatia. A fi curajos inseamna sa incepem cu inima plina.

Propunerea cu care vin eu.... cred ca ati inteles-o:

VA ASTEPT LA SALA DE SPORT, LA ORA DE AEROBIC, UNDE MUZICA, VOIA BUNA SI MISCAREA NE VOR AJUTA SA ELIMINAM O PARTE DIN STRES SI SA NE SIMTIM MAI TINERE ATAT IN PLAN FIZIC, CAT SI PSIHIC !

Program :
Luni, Joi, Vineri ora 19:30
Marti : ora 20:00

La Sala Noastra, B-dul Eroilor nr. 42, colt cu Stan Vidrigin.
Pentru informatii: 0723918249

luni, 7 mai 2012

PROGRAM AEROBIC LUNA AUGUST

La mare, la soare !!! Ce bine ca e vara !!!

In luna august, perioada in care scopul prioritar este concediul, vom reduce foarte putin, nesemnificativ, numarul orelor de aerobic, dupa cum urmeaza: ne vom intalni luni, marti si joi de la ora 19:30, renuntand la ora de vineri, dintre aceste 3 sedinte, una va fi pilates, celelalte 2 ore de aerobic clasic in ritm cardio.

Imi permit sa va propun 2 sugestii atragatoare pentru a redescoperi placerea de a face sprt, chiar si vara:


Alearga prin ploaie!
 Daca iti place sa alergi, schimba putin rutina si alearga prin ploaie. In acest fel vei face si miscare si te vei simti foarte bine. Stropii calzi de ploaie te vor binedispune si iti vor oferi energie.
Temperaturile ridicate din timpul verii nu ne motiveaza sa iesim afara si sa facem miscare. Nu lasa insa vremea sa stea in calea unui trup tonifiat.

Haideti la Pilates! 
Pentru tine si pentru noi s-a inventat Pilates - una dintre cele mai moderne si mai eficiente variante de remodelare a corpului, dar are si scopul de a ajuta corpul in refacerea post-traumatica. Exercitiile Pilates tin cont de echilibru, de siguranta, de ritmicitatea proprie fiecarui corp si ne ajuta sa ne mentinem in forma intr-un mod sigur.
Motive pentru care sa incerci metoda Pilates:
- creste tonusul muscular;
- reduce nivelul de stres;
- creste mobilitatea articulatiilor;
- imbunatateste circulatia si postura corpului;
- confera energie si vitalitate pentru intregul organism.



http://www.csid.ro/sport/pilates-este-antrenamentul-perfect-trebuie-sa-l-incerci-8150954/

joi, 26 aprilie 2012

Vacanta de 1 Mai

Asa cum probabil v-ati asteptat, marti, 1 Mai nu vom tine ora de aerobic.
Luni insa, in 30.04.2012 programul este de la ora 19.30. 
Programul stabilit recent pentru orele de aerobic este urmatorul: 

Luni, Joi, Vineri de la ora 19.30
Marti de la ora 20.00
Miercuri  avem liber.

Sperand ca v-au fost de folos informatiile,
va astept maine sa incheiem saptamana armonios :)
Celor care nu reusesc sa vina maine , le doresc un weekend plin de relaxare, pace, dragoste si bucurie! 
VA DORESC SA AVETI PARTE DE CLIPE FRUMOASE IN 1 MAI !!! VACANTA MINUNATA!



miercuri, 18 aprilie 2012

Salutari din holiday

Buna fetelor,
doresc sa va transmit cele mai calde salutari din unul dintre cele mai frumoase locuri care exista pe Terra....Ibiza <3
Si nu pierd aceasta ocazie pentru a va reaminti ca luni, in 23 aprilie reancepem cursurile de aerobic, sper, din tot sufletul, cu forte proaspete si cu dorinta aprinsa de a intra din nou intr-o forma fizica de excelenta.
Va pup si abia astept sa ne intalnim :)